Treść głównego artykułu
Abstrakt
Celem artykułu jest dokonanie opisu koncepcji i metody tutoringu szkolnego w odniesieniu do kilkuletnich doświadczeń programu Kolegium Tutorów realizowanego przy wsparciu lokalnych władz oświatowych. Tutoring ma korzenie akademickie jako zindywidualizowana metoda pracy studenta z profesorem, jego istotą jest otwarcie na potrzeby drugiego człowieka i wspieranie w rozwoju. Można wskazać kilka źródeł filozoficznych, które dookreślają czym współcześnie jest tutoring (sokratejski dialog, filozofia dialogu, filozofia personalistyczna). Przedstawiono założenia programowe tutoringu szkolnego oraz opisano odmiany tutoringu, które kształtują się w praktyce szkolnej. Doświadczenia wrocławskich szkół średnich, które zdecydowały się wprowadzić tutoring jako metodę pracy wychowawczej pokazują zmiany, jakie zaszły w relacjach w szkole, jak i zmiany w samych nauczycielach, którzy przewartościowują rozumienie swojej roli/ról oraz myślenie o uczniu. Zmiana dotyczy również myślenia uczniów o szkole i nauczycielach. Tutoring szkolny jest przykładem tego, że indywidualny kontakt z uczniami pozwala na poznanie ich potrzeb, doświadczeń, oczekiwań i planów, uruchamia pytania do refleksji nad sensem i wartością pedagogicznego działania oraz inspiruje do podejmowania działań sprzyjających rozwojowi uczniów. Tekst kończy refleksja nad przyszłością tutoringu szkolnego.
Słowa kluczowe
Szczegóły artykułu
Licencja
Osoba publikująca wyraża zgodę na udostępnianie utworu przez Dolnośląską Szkołę Wyższą na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe, której pełny tekst dostępny jest na stronie internetowej: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode
Osoba zgłaszająca upoważniona przez pozostałych współautorów do ich reprezentowania (autor korespondencyjny) zgłoszonego „utworu” oświadcza, że przysługują mu/jej autorskie prawa do utworu, które nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem.
Utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób, ani nie jest ograniczony prawami na rzecz osób trzecich.
Utwór nie był wcześniej publikowany pod tym samym lub innym tytułem, nie stanowi również części innej publikacji. Utwór nie jest obecnie przedmiotem postępowania w innym wydawnictwie.
Osoba zgłaszająca utwór do publikacji w czasopiśmie „Forum Oświatowe” i tym samym potwierdza, że:
- Utwór został przygotowany zgodnie z zasadami edytorskimi obowiązującymi w czasopiśmie.
- Utwór zawiera informacje o źródłach finansowania badań, które stanowiły podstawę jego opracowania.
- Wyraża zgodę na przekazanie utworu do podwójnej recenzji, na podstawie której redakcja podejmie decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu utworu do publikacji.
- Wyraża zgodę na dokonanie przez redakcję koniecznych zmian utworu wynikających z opracowania redakcyjnego.
- Zobowiązuje się do niezwłocznego dokonania korekty autorskiej utworu, po jego akceptacji przez redakcję. Niedokonanie korekty autorskiej w terminie 14 dni od daty otrzymania materiałów, traktowane będzie za zgodę na wydanie utworu w postaci przekazanej do korekty.
Osoba zgłaszająca udziela Dolnośląskiej Szkole Wyższej nieodpłatnej, nieograniczonej terytorialnie i czasowo nieodpłatnej licencji niewyłącznej na korzystanie z utworu pod warunkiem jego przyjęcia do opublikowania w czasopiśmie „Forum Oświatowe”, na następujących polach eksploatacji:
- Utrwalanie, zwielokrotnianie i wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową i zapisu elektronicznego.
- Obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono: wprowadzanie do obrotu, sprzedaż, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, również w sieci Internet.
- Włączenie utworu w skład utworu zbiorowego.
- Tłumaczenia na inne języki i rozpowszechniania tych tłumaczeń.
Publikujemy zgodnie z zaleceniami The Committee on Publication Ethics (COPE), w wolnym dostępie na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Referencje
- Buber, M. (1992). Ja i Ty (J. Doktór, Trans.). Warszawa: PAX.
- Czekierda, P., Budzyński, M., Traczyński, J., Zalewski, Z. & Zembrzuska, A. (Eds.). (2009). Tutoring w szkole – między teorią a praktyką zmiany edukacyjnej. Wrocław: Towarzystwo Edukacji Otwartej.
- Krokiewicz, A. (1995). Zarys filozofii greckiej. Warszawa: Fundacja ALETHEIA.
- Levinas, E. (2002). Całość i nieskończoność: Esej o zewnętrzności (M. Kowalska, Trans.). Warszawa: PWN.
- Polish-American Freedom Foundation. (2013). PAFF LEADERS. Retrieved February 20, 2013, from http://www.en.pafw.pl/programs/program/238#.UZKQXcolqSo
- Rosenzweig, F. (1998). Gwiazda zbawienia (T. Gadacz, Trans.). Kraków: Znak.
- Tarnowski, J. (2005). Pedagogika egzystencjalna. In Z. Kwieciński & B. Śliwerski (Eds.), Pedagogika (Vol. 1, pp. 248-260). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Tischner, J. (1990). Filozofia dramatu. Kraków: Znak.
- Tischner, J. (2003). O człowieku: wybór pism filozoficznych. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich—Wydawnictwo.
- Zembrzuska, A. (Ed.). (2011). ‘Wsparcie Tutoringu we Wrocławskich Gimnazjach nr 3, 8, 16 i 25’ (Report on the program lead in the years 2008-2011 by the Towarzystwo Edukacji Otwartej and financed by the Department of Education of the Municipality of Wroclaw). Wrocław: Towarzystwo Edukacji Otwartej.
Referencje
Buber, M. (1992). Ja i Ty (J. Doktór, Trans.). Warszawa: PAX.
Czekierda, P., Budzyński, M., Traczyński, J., Zalewski, Z. & Zembrzuska, A. (Eds.). (2009). Tutoring w szkole – między teorią a praktyką zmiany edukacyjnej. Wrocław: Towarzystwo Edukacji Otwartej.
Krokiewicz, A. (1995). Zarys filozofii greckiej. Warszawa: Fundacja ALETHEIA.
Levinas, E. (2002). Całość i nieskończoność: Esej o zewnętrzności (M. Kowalska, Trans.). Warszawa: PWN.
Polish-American Freedom Foundation. (2013). PAFF LEADERS. Retrieved February 20, 2013, from http://www.en.pafw.pl/programs/program/238#.UZKQXcolqSo
Rosenzweig, F. (1998). Gwiazda zbawienia (T. Gadacz, Trans.). Kraków: Znak.
Tarnowski, J. (2005). Pedagogika egzystencjalna. In Z. Kwieciński & B. Śliwerski (Eds.), Pedagogika (Vol. 1, pp. 248-260). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Tischner, J. (1990). Filozofia dramatu. Kraków: Znak.
Tischner, J. (2003). O człowieku: wybór pism filozoficznych. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich—Wydawnictwo.
Zembrzuska, A. (Ed.). (2011). ‘Wsparcie Tutoringu we Wrocławskich Gimnazjach nr 3, 8, 16 i 25’ (Report on the program lead in the years 2008-2011 by the Towarzystwo Edukacji Otwartej and financed by the Department of Education of the Municipality of Wroclaw). Wrocław: Towarzystwo Edukacji Otwartej.