Treść głównego artykułu
Abstrakt
Artykuł porusza problematykę chorób psychosomatycznych u dzieci, które coraz częściej występują i przejawiają się w szkole, czego przykładem jest omówiony przypadek Kasi. W powstawaniu tego rodzaju schorzeń dominującą rolę odgrywa psychika, a szczególnie nierozwiązane konflikty, urazy i, wiążące się z nimi, niewyrażone negatywne emocje. Dziecko chore psychosomatycznie cierpi nie mniej niż chory somatycznie, a bolący narząd symbolicznie odnosi się do problemu, z jakim dziecko musi się zmierzyć.
Jak odczytać tę symbolikę i w jaki sposób pomóc dziecku choremu psychosomatycznie w szkole, to jedna z kilku kwestii, poruszonych w tym artykule.
Słowa kluczowe
Szczegóły artykułu
Licencja
Osoba publikująca wyraża zgodę na udostępnianie utworu przez Dolnośląską Szkołę Wyższą na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe, której pełny tekst dostępny jest na stronie internetowej: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode
Osoba zgłaszająca upoważniona przez pozostałych współautorów do ich reprezentowania (autor korespondencyjny) zgłoszonego „utworu” oświadcza, że przysługują mu/jej autorskie prawa do utworu, które nie są ograniczone w zakresie objętym niniejszym oświadczeniem.
Utwór jest dziełem oryginalnym i nie narusza praw autorskich innych osób, ani nie jest ograniczony prawami na rzecz osób trzecich.
Utwór nie był wcześniej publikowany pod tym samym lub innym tytułem, nie stanowi również części innej publikacji. Utwór nie jest obecnie przedmiotem postępowania w innym wydawnictwie.
Osoba zgłaszająca utwór do publikacji w czasopiśmie „Forum Oświatowe” i tym samym potwierdza, że:
- Utwór został przygotowany zgodnie z zasadami edytorskimi obowiązującymi w czasopiśmie.
- Utwór zawiera informacje o źródłach finansowania badań, które stanowiły podstawę jego opracowania.
- Wyraża zgodę na przekazanie utworu do podwójnej recenzji, na podstawie której redakcja podejmie decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu utworu do publikacji.
- Wyraża zgodę na dokonanie przez redakcję koniecznych zmian utworu wynikających z opracowania redakcyjnego.
- Zobowiązuje się do niezwłocznego dokonania korekty autorskiej utworu, po jego akceptacji przez redakcję. Niedokonanie korekty autorskiej w terminie 14 dni od daty otrzymania materiałów, traktowane będzie za zgodę na wydanie utworu w postaci przekazanej do korekty.
Osoba zgłaszająca udziela Dolnośląskiej Szkole Wyższej nieodpłatnej, nieograniczonej terytorialnie i czasowo nieodpłatnej licencji niewyłącznej na korzystanie z utworu pod warunkiem jego przyjęcia do opublikowania w czasopiśmie „Forum Oświatowe”, na następujących polach eksploatacji:
- Utrwalanie, zwielokrotnianie i wytwarzanie egzemplarzy utworu techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową i zapisu elektronicznego.
- Obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono: wprowadzanie do obrotu, sprzedaż, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy, publiczne wystawienie, wyświetlenie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, również w sieci Internet.
- Włączenie utworu w skład utworu zbiorowego.
- Tłumaczenia na inne języki i rozpowszechniania tych tłumaczeń.
Publikujemy zgodnie z zaleceniami The Committee on Publication Ethics (COPE), w wolnym dostępie na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Referencje
- Alexander, F. (1950). Psychosomatic Medicine: Its Principles and Applications. New York, NY: W. W. Norton & Company.
- Bilikiewicz, A. (1998). Psychiatria: podręcznik dla studentów medycyny. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
- Dolińska-Zygmunt, G. (2001). Psychologiczne uwarunkowania podatności na choroby. W: G. Dolińska-Zygmunt (red.), Podstawy psychologii zdrowia (s. 137–157). Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Dunbar, F. (1954). Psychosomatic diagnosis. New York, NY: Hoeber.
- Ekman, P. Davidson, R. J. (red.). (2012). Natura emocji: podstawowe zagadnienia. Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
- Everly, G. S., Rosenfeld, R. (1992). Stres: przyczyny, terapia i autoterapia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Fhaner, S. (1996). Słownik psychoanalizy. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
- Freud, S. (1957). Wstęp do psychoanalizy. Warszawa: Książka i Wiedza.
- Garralda, M. E. (1996). Somatisation in children. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 37(1), 13–33. http://dx.doi.org/10.1111/j.1469-7610.1996.tb01378.x
- Heszen, I., Sęk, H. (2007). Psychologia zdrowia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Jarosz, M. (1978). Psychologia lekarska. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
- Kleszcz-Szczyrba, R. (2011). Specyficzny objaw (psycho)somatyczny jako sygnał restymulacji traumy: perspektywa psychoterapeutyczna. W: M.Górnik-Durose, J. Mateusiak (red.), Psychologia zdrowia: konteksty i pogranicza (s. 305–320). Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
- Kokoszka, A. (1999). Psychoanalityczne ABC: podstawy psychoanalitycznego myślenia. Kraków: Universitas.
- Konarzewski, K. (2000). Jak uprawiać badania naukowe: metodologia praktyczna. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
- Kopaliński, W. (2000). Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych. Warszawa: Wydawnictwo Muza.
- Krawczyński, M. (2002). Propedeutyka pediatrii. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
- Majewicz, P. (2011). Związek psychiki i ciała w patogenezie, przebiegu i leczeniu chorób somatycznych. W: W. Pilecka (red.), Psychologia zdrowia dzieci i młodzieży (s. 157–176). Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Marcelli, D. (2013). Psychopatologia wieku dziecięcego. Wrocław: Elsevier Urban & Partner.
- Michalak, A. (2006). Tajemnica związku umysłu z ciałem: psychosomatyka w ujęciu historycznym i współczesnym. W: A. Trzcieniecka-Green (red.), Psychologia: podręcznik dla studentów kierunków medycznych (s. 147–172). Kraków: Universitas.
- Pilch, T., Bauman, T. (2010). Zasady badań pedagogicznych: strategie ilościowe i jakościowe. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak”.
- Pilecka, W. (2002). Przewlekła choroba somatyczna w życiu i rozwoju dziecka. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Rainer, S., Reiner, F. (2004). How it begins: Child and adolescent psychiatric and psychosomatic consultation in a childrens hospital. Referat prezentowany na 25 European Conference on Psychosomatic Research, Berlin.
- Ringel, E. (1992). Nerwica a samozniszczenie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
- Schulz von Thun, F. (2003). Sztuka rozmawiania (tom 1). Kraków: Wydawnictwo WAM.
- Selye, H. (1960). Stres życia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
- Szewczyk, L. (2001). Psychobiologiczne mechanizmy zaburzeń psychosomatycznych u dzieci i młodzieży W: L. Szewczyk, A. Kulik (red.), Wybrane zagadnienia z psychologii klinicznej i osobowości: psychosomatyka (s. 7–14). Lublin: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
- Tylka, J. (2000). Psychosomatyka. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
- Zeig, J., Munion, M. (2005). Milton H. Erickson. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Referencje
Alexander, F. (1950). Psychosomatic Medicine: Its Principles and Applications. New York, NY: W. W. Norton & Company.
Bilikiewicz, A. (1998). Psychiatria: podręcznik dla studentów medycyny. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Dolińska-Zygmunt, G. (2001). Psychologiczne uwarunkowania podatności na choroby. W: G. Dolińska-Zygmunt (red.), Podstawy psychologii zdrowia (s. 137–157). Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
Dunbar, F. (1954). Psychosomatic diagnosis. New York, NY: Hoeber.
Ekman, P. Davidson, R. J. (red.). (2012). Natura emocji: podstawowe zagadnienia. Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Everly, G. S., Rosenfeld, R. (1992). Stres: przyczyny, terapia i autoterapia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Fhaner, S. (1996). Słownik psychoanalizy. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Freud, S. (1957). Wstęp do psychoanalizy. Warszawa: Książka i Wiedza.
Garralda, M. E. (1996). Somatisation in children. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 37(1), 13–33. http://dx.doi.org/10.1111/j.1469-7610.1996.tb01378.x
Heszen, I., Sęk, H. (2007). Psychologia zdrowia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Jarosz, M. (1978). Psychologia lekarska. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Kleszcz-Szczyrba, R. (2011). Specyficzny objaw (psycho)somatyczny jako sygnał restymulacji traumy: perspektywa psychoterapeutyczna. W: M.Górnik-Durose, J. Mateusiak (red.), Psychologia zdrowia: konteksty i pogranicza (s. 305–320). Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego.
Kokoszka, A. (1999). Psychoanalityczne ABC: podstawy psychoanalitycznego myślenia. Kraków: Universitas.
Konarzewski, K. (2000). Jak uprawiać badania naukowe: metodologia praktyczna. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
Kopaliński, W. (2000). Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych. Warszawa: Wydawnictwo Muza.
Krawczyński, M. (2002). Propedeutyka pediatrii. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Majewicz, P. (2011). Związek psychiki i ciała w patogenezie, przebiegu i leczeniu chorób somatycznych. W: W. Pilecka (red.), Psychologia zdrowia dzieci i młodzieży (s. 157–176). Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Marcelli, D. (2013). Psychopatologia wieku dziecięcego. Wrocław: Elsevier Urban & Partner.
Michalak, A. (2006). Tajemnica związku umysłu z ciałem: psychosomatyka w ujęciu historycznym i współczesnym. W: A. Trzcieniecka-Green (red.), Psychologia: podręcznik dla studentów kierunków medycznych (s. 147–172). Kraków: Universitas.
Pilch, T., Bauman, T. (2010). Zasady badań pedagogicznych: strategie ilościowe i jakościowe. Warszawa: Wydawnictwo Akademickie „Żak”.
Pilecka, W. (2002). Przewlekła choroba somatyczna w życiu i rozwoju dziecka. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Rainer, S., Reiner, F. (2004). How it begins: Child and adolescent psychiatric and psychosomatic consultation in a childrens hospital. Referat prezentowany na 25 European Conference on Psychosomatic Research, Berlin.
Ringel, E. (1992). Nerwica a samozniszczenie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
Schulz von Thun, F. (2003). Sztuka rozmawiania (tom 1). Kraków: Wydawnictwo WAM.
Selye, H. (1960). Stres życia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
Szewczyk, L. (2001). Psychobiologiczne mechanizmy zaburzeń psychosomatycznych u dzieci i młodzieży W: L. Szewczyk, A. Kulik (red.), Wybrane zagadnienia z psychologii klinicznej i osobowości: psychosomatyka (s. 7–14). Lublin: Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Tylka, J. (2000). Psychosomatyka. Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zeig, J., Munion, M. (2005). Milton H. Erickson. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.